یکشنبه , نوامبر 27 2022
آخرین خبرها

آب ازما فراری است

سلام عزیزان. بخوبی به یاددارم روزی را که آب درگوشه ای ازروستایم بصورت آرتزین و خودجوش بیرون می آمد و همه گیاهان و درختان و حیوانات را سیرآب مینمود و در بدترین شرایط با حفر نمودن چاهی به عمق ۷-۹ متر در صحن حیاط منازل میتوانستیم بهترین آب را برای شرب و کشاورزی و دام فراهم نمود (سال۱۳۵۴). اما با گذشت ۴۰ سال چه اتفاقی افتاده که این آب به این سرعت ازما فراری است و درهمان روستا برای رسیدن به آب باید تا عمق ۲۵۰ متر زمین را حفاری نماییم. عزیزان به واقع چه اتفاقی افتاده است که به این روز رسیده ایم. بگذرم از اینکه میشد در همان سالها با اجرای مدیریت های صحیح درختان پسته را بطور مستقیم بر روی دریایی از آب کشت نمود و این همه موجبات نابودی خاک و فرسایش آن را فراهم نمیکردیم و میتوانستیم تا چندین سال از نعمت های خدادای استفاده نماییم. به راستی آیا همه این مشکلات را باید به گردن دوره ستم شاهی انداخت؟ ازهمه اینها میگذرم و به این نکته اشاره میکنم که انسان ها ازبدو خلقت بر سر آب جنگ داشته اند. جنگی که امروزه از آن یاد میشود از همان ابتدای خلقت وجود داشته است. اما کشاورزی امروزه دچار جنگ شدیدتری ازجنگ آب شده است. اونم جنگ و مبارزه با سوغات های بجای مانده از فرار آب از سفره های زیرزمینی. این سوغات های عزیز و گرانبها چیزی بجز سدیم و کلر نخواهد بود.

آری جنگ با سدیم وکلر جنگی نابرابر. جنگی که اول اطمینان و اقرار داری بهیچ وجه از بین نخواهدرفت. فقط میتوانی این دشمن گیاهان را ازنقطه ای به نقطه ای دیگر هل داد.

فرارآب٬ نبود بارندگی و خشکسالیهای پی درپی٬ فرسایش خاک باعث گردیده نور خورشید قدرت مضاعفی به خود بگیرد و همان مقدار کم آب که را که درخاک وجود دارد تبخیر نمایید و هر روز به حجم این عناصر مضره اضافه نماید. امروزه باغداری موفق خواهد شد درآمد بهتری بدست آورد که بخوبی بااین عناصر مبارزه نمایید.

بطور حتم عدم برنامه ریزی دولتها و عدم آگاهی کشاورزان در به وجود آمدن این امر دخالت مستقیم داشته اند. امید است که حداقل با درایت کآرشناسان و آگاهی کشاورزان که اکنون همه باسواد هستند جلوی این مشکل و مشکلات بعدی گرفته شود.

دعوت به همکاری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.