چهارشنبه , اکتبر 5 2022
آخرین خبرها

سندرم Bushy Top پسته

Pistachio Bushy Top Syndrome

سندرم Bushy Top پسته (PBTS)، یک بیماری جدید در پسته کالیفرنیا است که در روز پسته (Pistachio day) سال گذشته (۲۰۱۵) اطلاعاتی راجع به آن ارائه شد. PBTS برای اولین بار توسط انجمن تحقیقات پسته کالیفرنیا در ژانویه ۲۰۱۴ مطرح شد و مباحث زیر در جهت آگاه سازی تولید کنندگان پسته کالیفرنیا در مورد این بیماری جدید ارائه شده است.

سوال اول: عامل این بیماری چیست؟
عامل بیماری پس از پژوهش ها و بحث های فراوان در اواخر سال ۲۰۱۴ مشخص شد. PBTS توسط یک باکتری با نام Rhodococcus fascians ایجاد می شود. دو استرین از این باکتری شناسایی شده اند، هر دو استرین قدرت بیماری زایی دارند و در عین حال می توانند بر یکدیگر اثرات سینرژیستی داشته باشند و علائم شدیدتری از بیماری را ایجاد کنند.

چگونگی پراکنش بیماری؟
تا کنون این بیماری تنها در پایه UCB1 کشت بافتی موجود در یک خزانه نهال کشف شده است. علاوه بر این این بیماری تنها در پایه های تولید شده در سال ۲۰۱۱ و بعد از آن وجود دارد. این پایه به طور گسترده در کالیفرنیا و آریزونا و احتمالا تمام مناطق پسته کاری امریکا کشت شده اند. تعداد پایه هایی که علائم بیماری را نشان داده اند می تواند بسیار زیاد باشد اما به نظر می رسد ۲۰۰۰۰ ایکر درگیر این مشکل شده باشند.

علائم بیماری چیست ؟
علائم شایع این بیماری شامل کوتاه شدن میانگره های راسی و در نتیجه جارویی شدن و پر پشت شدن پایه خواهد شد. این کوتاه شدن میانگره ها در نهایت مانع رشد پایه شده و پایه از رشد طبیعی برخوردار نخواهد بود. برگها در پایه های آلوده کوچک تر، تیره تر با لکه های قرمز و حاشیه های مواج خواهند بود. گیاهان آلوده به سختی جوانه تولید میکنند و اگر هم موفق به تولید جوانه شوند جوانه پیوند متورم شده و متلاشی می شود.

کدام پایه پسته به این بیماری مقاوم است؟
آزمایشات اولیه نشان می دهد که پایه های بذری و کشت بافتی UCB1 و پایه های مادری انتیگریما تماما به این بیماری حساس هستند و علائمی شبیه به آنچه در بالا ذکر شد نشان می دهند.

آیا هر عامل دیگری می تواند منجر به بروز علائمی مشابه این بیماری شود؟
اگر بخواهیم پاسخ کوتاهی به این سوال بدهیم، پاسخ بله است. طویل شدن میانگره ها می تواند با کمبود عناصر خصوصا روی، خسارت علف کش ها و .. تحت تاثیر قرار بگیرد. علائم برگی نیز ممکن است با علائم کمبود برخی ریزمغذی ها اشتباه گرفته شود باز هم خصوصا روی!! علائم ریشه ای نیز می تواند شبیه به ماندن بیش از اندازه پایه در گلدان یا در اثر تکنیک های اشتباه کاشت باشد.

آیا تستی برای تشخیص آلودگی پایه ها به این بیماری وجود دارد؟
در حالیکه در مطالعات علمی تست های تشخیصی زیادی استفاده شده است در حال حاضر هیچ تست تشخیصی معتبر و قابل اعتمادی در مزرعه وجود ندارد.

سوال: من پایه ی کشت شده ی آلوده به این بیماری دارم ، آیا خطر انتشار بیماری به سایر پایه های سالم وجود دارد؟ درمورد سایر درختان پسته ام چطور؟
در گلخانه احتمالا بیماری بوسیله آبیاری بارانی یا قطرات آب راحتر پراکنده می شود. در حال حاضر ما نمیدانیم که آیا عامل بیماری توسط ابزارآلات هرس و تماس با دست منتقل می شوند یا خیر. در این زمینه آزمایشات در حال انجام است و احتمالا نتایج تا ستب ۲۰۱۶ یا ۲۰۱۷ مشخص خواهد شد.

آیا هیچ ترکیبی برای درمان پایه های آلوده وجود دارد؟
Rhodococcus fascians یک باکتری است و در مرحله اول اولین راه مبارزه با آن استفاده از آنتی بیوتیک هاست که به ذهن خطور می کند اما باید به خاطر داشت که این آنتی بیوتیک ها برای پسته ثبت نشده اند و گذشته ی استفاده از آنتی بیوتیک ها در گیاهان دلگرم کننده نیست. متاسفانه در حال حاضر تا مشخص نشدن نتایج تحقیقات راهی برای درمان آن وجود ندارد.

در پایان :
– اقدامات احتیاطی برای کاهش خطر انتقال عامل بیماری به گیاهان سالم را انجام دهید، به عنوان مثال استریل کردن ابزارآلات هرس، دستکش ها و …
– تعداد و درصد درخت های آلوده و مشکوک به آلودگی را مشخص کنید.
– درختان آلوده را حذف کنید.

سوال: با توجه به اینکه این بیماری تنها در UCB1 مشاهده شده است آیا کاشت درخت پسته بر روی UCB1 در ایران توصیه میشود ؟

اصل طراحی UCB1 برای این موارد که در ذیل بهش اشاره میکنم طراحی شده. دوستانی که این شرایط رو دارند میتونن با در نظر گرفتن شرایط اب و هوایی نهال (زمستان های سرد و مرطوب و تابستان های گرم و خشک: تقریبا شبیه به منطقه گنبد) مد نظر نسبت به کشت اون اقدام کنند.

۱- افزایش راندمان استفاده از ماشین الات برداشت با توجه به رشد سریع درختان به نحوه ای که درخت ۱۰ ساله رشدی حداقل تا دو برابر درختان ایران داره. بنابراین نحوه برداشت محصول با کارگر بسیار پرهزینه هست مگر ابزار برداشت رایج رو هم داشته باشید و همینطور هرس.

۲- به دلیل اینکه نیروی کار کارگری در ایالت کالیفرنیا بسیار هزینه بر هست یک دلیل دیگه و مهم طراحی این نهال کاهش مصرف نیروی انسانی هست.

 

 

دعوت به همکاری

دیدگاهتان را بنویسید:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.