سه شنبه , مرداد ۵ ۱۴۰۰
آخرین خبرها

فیکوس، موفق ترین و زیباترین گیاه آپارتمانی

زادگاه آسیای استوایی است. گیاهی مناسب جهت نگهداری در منازل و آپارتمان می‌باشد. فیکوس دارای برگها پهن و براق و چرمی با نوک تیز می‌باشد که به صورت متناوب در طول ساقه می‌رویند. در هوای آزاد به ارتفاع ۳۰ متر می‌رسد و دارای شیرابه مخصوص است که با زخمی شدن از پوست آن جاری می‌گردد.

نیازهای فیکوس

فیکوس یکی از موفق ترین و زیباترین گیاهان آپارتمانی است.

فیکوس یکی از موفق ترین و زیباترین گیاهان آپارتمانی است.

نور: به نور بیشتری احتیاج دارد اما تابش مستقیم نور آفتاب به برگ ها صدمه وارد می نماید هرچند در سایه هم می‌تواند خود را زنده نگه دارد.

دما: حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۶ درجه سانتیگراد و حداکثر آن در تابستان ۲۹ درجه سانتیگراد است.

آبیاری: در تابستان حداکثر هفته ای دو بار و در زمستان هر ده روز یک بار آبیاری کافی است. در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان باید خشک شود. استفاده از آب ولرم برای گیاه مطلوب تر است. هرگز اجازه ندهید خاک گلدان باتلاقی شود.

رطوبت: هفته‌ای یکبار غبار پاشی کنید و با بالا رفتن درجه حرارت در تابستان غبارپاشی را بیشتر کنید.

تغذیه:  کود مورد نیاز این گیاه را می توان ۳ گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار، از اواخر زمستان تا مهر، مورد استفاده قرار داد. در هنگام زمستان هر گز نباید کود مصرف کرد.

خاک مناسب: بهترین خاک، خاک لیمونی است.

تعویض گلدان: اگر رشد فیکوس سریع است هر سال احتیاج به تعویض گلدان با یک اندازه بزرگتر دارد. در صورت عدم امکان ۷ – ۵ سانتیمتر از خاکهای سطحی گلدان را با خاک غنی از مواد غذایی و نو تعویض و هر دو هفته یکبار کود دهی نمایید. شوک وارده به گیاه مریض در اثر تعویض گلدان ممکن است باعث تلف شدن آن گردد. گلدان گیاه مریض را تا بهبودی کامل تعویض نکنید.

تمیز نمودن برگها: برگها را با ملایمت با پارچه پنبه‌ای و یا اسفنج مرطوب تمییز نمایید. از مواد براق کننده شیمیایی در هر ماه فقط یکبار استفاده نمایید.

تکثیر: گرفتن قلمه حداقل با یک برگ در بهار و ریشه‌دار کردن آنها در درجه حرارت ۲۷ – ۲۴ درجه سانتیگراد صورت می‌گیرد. خوابانیدن هوایی هم روش دیگر تکثیر این گیاه است. به این ترتیب که با یک کارد تیز در زیر محل اتصال برگ به تنه، خراش کوچک به طول یک سانتیمتر به موازات همدیگر در طول ساقه ایجاد کرده و با مالیدن مقداری شن نرم آغشته به هورمون تولید ریشه روی خراشها، آنها را با خزه و دستمال کاغذی خیس پوشانده و با یک کیسه پلاستیکی محکم ببندید. ریشه‌ها پس از چند ماه ظاهر شده و می‌توانید شاخه را از بخش زیرین ریشه قطع نموده و در گلدان جدید کاشت نمایید.

عوارض و درمان فیکوس

برگهای به شکل رنگ پریده و ریز هستند: گیاه احتیاج به کود دهی دارد. آبیاری زیاد از حد و باتلاقی شدن خاک برگها را زرد کرده ومی ریزاند.

فیکوس در هوای آزاد به ارتفاع ۳۰ متر می‌رسد.

فیکوس در هوای آزاد به ارتفاع ۳۰ متر می‌رسد.

برگها بی‌رنگ شده‌اند: نور زیاد است. گیاه را به محل کم نورتری منتقل نمایید.

اگر مشاهده کردید برگهای فیکوس، رنگ پریده شدند و لکه های قهوه ای زیر برگها و روی ساقه وجوددارند: عارضه مربوط به حمله حشره آفت است. هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی نمایید. با پنبه آغشته به سم نیز می‌توانید لکه‌ها را مسموم کنید.

زخمهای پنبه‌ای شکل سفید در سطح برگها ظاهر می‌شوند: عامل آن حشره آفت است هر دو هفته یکبار تا رفع علایم با سم حشره کش نفوذی گیاه را سم پاشی نمایید. با بررسی مخصوص آغشته به محلول سم نیز می‌توانید زخمهای سفید پنبه‌ای شکل را مسموم نمایید.

برگها دارای لکه‌های قهوه‌ای هستند و بطور ناگهانی سقوط می‌کنند: هوا خیلی سرد است گلدان را به محل گرمتری ببرید.

لکه‌های زرد روی برگها است و تار عنکبوت زیر آنها مشاهده می‌گردد: کنه قرمز ریز، عامل آن است هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید. غبارپاشی در کاهش آفت موثر است.

لکه‌های سوخته روی برگها نمایان شده است: در آفتاب غبار پاشی نکنید. گیاه را از معرض اشعه مستقیم آفتاب در امان نگهدارید.

برگها لوله شده و آویزان هستند: گیاه تشنه است. گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید و آبیاری را تنظیم کنید.

برگهای پایینی زرد شده و سقوط می‌کنند: آبیاری بیش از اندازه است. اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید. این عارضه در گیاهان مسن طبیعی است.

کلمات کلیدی: گلهای آپارتمانی، زیباترین گیاهان آپارتمانی، شرایط نگهداری گلهای آپارتمانی

منابع: ویکی پدیا، ehow.com

گردآوری: مجله اینترنتی گل و گلدون

 

دعوت به همکاری

دیدگاهتان را بنویسید:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.