پنج شنبه , مرداد ۲۷ ۱۴۰۱
آخرین خبرها

پاپیتال – گیاه تصفیه کننده هوا

پاپيتال، که در ایران به نام عشقه هم شناخته میشود، یک گیاه پوششي و هميشه سبزي است. زيستگاه اوليه آن اروپا، آسيا و شمال آفريقا بوده است. پاپيتال داراي ساقه هاي دائمي چوبي و بالا رونده چسبنده ميباشد و به شکل وحشی روی صخره ها، در جنگل ها و روی دیوارها می روید. پاپيتال سایه دوست است و براي پوشش ديوارها و فنسها ايده آل ميباشد و در فضای سبز شهری بسیار استفاده میشود.

گیاه تصفیه کننده هوا – پاپیتال - عشقه

گیاه تصفیه کننده هوا – پاپیتال – عشقه

برگهای پاپيتال مصرف دارویی دارد که آن را با دست چیده و در مقابل آفتاب در جایی که هوا جریان دارد خشک می کنند. لازم به ذکر است که این گیاه تا حدی سمی است.

اين گياه پوششي که اغلب آن را به عنوان گیاه تزیینی می کارند تا هنگاميكه در كنار يك مانع عمودي قرار نگيرد بالا نميرود. اگر مانع عمودي يك درخت باشد بهتر است از بالاروي پاپيتال جلوگيري نمود زيرا تجمع آن روي تنه درخت سبب خشك شدن درخت ميگردد.

این گیاه در ابتدا دارای رشد کندی می‌باشد، اما با قدرت گرفتن ریشه و ساقه ها، رشد آن سریعتر میشود. گونه‌های ابلق این گیاه، به نسبت گونه‌ سبز، رشد کمتری دارند. گلدهی در پاپیتال در گیاه‌های مسن تر از پنج سال و در اواسط پاییز صورت می‌گیرد. لازم به یاد آوری است که میوهای این گیاه سمی میباشند.

برخی‌ از گونه‌های این گیاه دارای برگهاي مثلثي به رنگ نقرهاي، سبز مايل به خاكستري با يك حاشيه سفيد باريك ميباشد و نسبت به كاهش دما بسيار مقاوم است.

شرایط نگهداری

محيطي نيمه سايه يا سايه بر روي ديوارهاي شمالي و شرقي مناسب است. ديواره هاي جنوبي آفتابگير براي اين گياه بسيار گرم است. انواع پاپيتال كه داراي برگ سبز هستند قادر به تحمل محيط هاي سايه شديد ميباشند، در حالي كه انواع ابلق آن طالب نور بيشتري هستند و در نور آفتاب رنگ زيباتري دارند.

انواع مختلف خاكها را به شرط آن كه زهكش خوبي داشته باشند تحمل ميكنند اما در خاكهاي غني و آلي سريعتر ريشه دواني مينمايند.

اگر به خوبي استقرار يافته باشد ميتواند شرايط كم باران و درجه حرارت بالا را براي مدتي تحمل كند اما اگر آبياري عميق صورت گيرد رشد گياه بهتر و انبوه تر خواهد بود. بهتر است فواصل آبياري طوري تنظيم شود كه خاك رطوبت متعادلي داشته باشد. خشكي بيش از حد باعث كندي رشد و آبياري زياد سبب زردي برگها و ريزش آنها ميگردد.

تکثیرگیاه تصفیه کننده هوا – پاپیتال - عشقه - گل و گلدون

بهترین روش تکثیر این گیاه قلمه گیری است و بهترين زمان قلمه گيري از اواخر مرداد تا اواخر مهر ميباشد. قلمه هاي تهيه شده را بايد در مخلوط پيت و ماسه در مكان گرم و سايه قرار داد تا ريشه دهند (بين 4 تا 6 هفته) سپس آنها را جابجا نمود. بهترين زمان انتقال آنها به زمين اصلي از پاييز تا بهار است. عمليات هرس آنها را ميتوان در بهار و تابستان انجام داد.

پاپیتال و نقش سلامتی‌ آن

شاخ و برگ های متراکم و به هم فشرده این گیاه در جذب فرمالدئید نقش موثری دارند. فرمالدئید، یکی از رایج ترین آلوده کننده های داخلی خانه است که از رنگ های ترکیبی یا رزین های کفپوش ها متصاعد می شود. ناسا این گیاه را به عنوان بهترین گیاه جهت فیلتر کردن فرمالدئید معرفی‌ کرده است. با توجه به اینکه گونه هایی از این گیاه را میتوان به سادگی و با مراقبت اندک در منزل نگاه داری کرد، پیشنهاد می‌کنیم که آن را به لیست خرید خود اضافه کنید.

ناسا این گیاه را به عنوان بهترین گیاه جهت فیلتر کردن فرمالدئید معرفی‌ کرده است.

وجود این گیاه در اتاق میتواند به عنوان یک عامل ضد آلرژی تلقی شود. چرا که پس از ۶ ساعت از آوردن این گیاه به یک اتاق آلوده، حدود ۶۰ درصد از قارچها و آلودگیهای هوازی و معلق در هوا را جذب کرده که موجب میشود افرادی که به آلرژیهای تنفسی دچار هستند در اتاقهایی که این گیاه در آن حضور دارد بهتر زندگی کنند.

این گیاه فعالیت کیسه صفرا و کبد را تحریک می کند.

منابع: ویکی پدیا، floridata.com، nargil.ir

دعوت به همکاری

دیدگاهتان را بنویسید:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.