چهارشنبه , اکتبر 5 2022
آخرین خبرها

نگهداری و پرورش گل و گیاهان زینتی – گل یاس سفید

گل یاس سفید یا “یاس شاعران” گیاهی رونده است با برگهایی نسبتا بریدیگی دار. گل یاس سفید معروفترین گونه از یاس است که عطر آن شهره عام و خاص است.

گل یاس سفید گیاهی است که رشد نسبتا سریعی دارد. در صورتی‌ که این گیاه را در گلدان نگاه داری می‌کنید، باید به یاد داشته باشید که تغذیه گیاه از طریق کود‌های دامی و شیمیایی را فراموش نکنید. کود دهی‌ به فاصله ۲ هفته توصیه میشود. رشد گل یاس در گلدان محدود است و میزان گلدهی آن هم با بزرگی‌ گلدان رابطه مستقیمی‌ دارد. برگ‌های سفید و ریز نشانگر کمبود مواد غذایی است، و لازم است کود دهی‌ را بیشتر کنید.

گل یاس سفید یا یاس شاعران

گل یاس سفید یا یاس شاعران

توصیه میشود که پس از هر دوره گلدهی آنرا هرس کنید. در هنگام هراس شاخه‌ها را به یک سوم کاهش دهید. این کار باعث تحریک جوانه های جانبی و رشد آنها میشود.

رطوبت: درصورتی که هوا خشک باشد لازم است آنرا به طور روزانه غبار پاشی کنید، اما دقت کنید که گل‌ها را از خیس شدن محفوظ کنید.

آبیاری: گل یاس احتیاج به آبیاری متوسطی دارد. بهترین شیوه آبیاری این است که گلدان را برای مدت ۱۵ دقیقه درون سطل‌ پر از آب قرار دهید و سپس آنرا خارج کنید. اگر مشاهده کردید که برگ‌ها طراوت و شادابی ندارند و قهوه‌ای شده اند آبیارای را بیشتر کنید و آنرا از نور مستقیم آفتاب حفظ کنید.

دما: در مناطق گرمسیر توصیه میشود که آنرا بیرون و در حیات بکارید. در مناطق سردسیر، هنگامی که دما به ۱۰ درجه بالای صفر رسید، آنرا به مکان مسقف بیاورید.

نور: گل یاس سفید به نور کامل و کافی‌ احتیاج دارد. در عین حال اشعه مستقیم خورشید در تابستان ممکن است به برگ‌ها و گل‌ها آسیب برساند.

خاک: بهترین خاک برای گل یاس سفید مخلوط سه قسمت لوم و یک قسمت پیت است.

آفت: انواع شته‌ها بزرگترین و مشخص‌ترین آفت این گل به حساب می‌آیید.

تکثیر: گل یاس سفید را با روش‌های مختلفی‌ همچون قلمه و خوابانیدن شاخه می‌توان تکثیر کرد. در بهار یا پاییز قلمه‌های به طول ۸ تا ۱۰ سانتیمتر در تا ارتفاع ۵ سانتیمتر در داخل مخلوط پیت و شن فرو کنید. به گلدان از پائین حرارت ملایم دهید. مناسب‌ترین کار قرار دادن آنها روی رادیاتور با دمای بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سلسیوس است.

گلها عطر خود را معمولا در تاریکی‌ رها میکنند. بنابراین برای استخراج عطر، گل‌ها را در شب میچینند. دقیقا به همین دلیل است که محصول بدست آمده گران است و آنرا “شاه روغن ها” مینامند. محصوله حاصله آنقدر غلیظ است که برای مصرف آنرا رقیق میکنند. لطفا دقت کنید که روغن حاصله، در سرعتی که به طور دائم مورد استفاده قرار گیرد میتواند باعث بروز برخی‌ ناراحتی‌‌ها و سوزش در برخی افراد شود.

جالب است بدانید که گل یاس سفید گل ملی‌ کشور پاکستان است.

نظرسنجی: لطفا با در نظر گرفتن زیبایی، سهولت در نگاه داری، بیماری‌ها و سایر موارد به این گیاه امتیاز بدهید. آیا آنرا به دیگران توصیه می‌کنید (+) یا خیر (-)؟

[ratings]

منبع: houseplantsguru.com

آیا از این مقاله خوشتون اومد؟ دوست دارید اونو تو وبسایت خودتون باز نشر کنید؟ هیچ مشکلی‌ نداره! فقط حتما و حتما لینک مستقیم به این مقاله رو هم بذارید. برای ترجمه این مقاله به فارسی زحمت کشیده شده است.

 

دعوت به همکاری

3 نظر

  1. با سلام و عرض تشکر من در مورد مشگل خشک شدن شاخه هاى یاس سفید از شما جواب نگرفتم .بد نیست در این مورد هم اطلاع رسانی کنید.متشکرم

  2. مهمترین نکته برای نگه داری گیاهان این است که شرایط ثابتی را برایش فراهم نموده واگر جایی را برای قرار دادنش انتخاب کردید دیگر جایش را عوض نکنید تا همیشه شاداب بماند.

    سعی کنید شرایط ثابت وایده ال رشد – ابیاری، رطوبت، دما، نور، خاک مناسب و… – که در قسمت معرفی گیاه توضیح داده شده را فراهم نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.