یکشنبه , شهریور ۲۸ ۱۴۰۰
آخرین خبرها

شمعدانی گیاه محبوب خانه‌ها در سراسر دنیا

شمعدانی گیاهیست که رد آنرا در گوشه و کنار جهان می‌توان یافت. شمعدانی بومی آفریقا بوده و به دلیل داشتن برگ‌های عطرین و گلهای رنگارنگ، زیبا و با دوام، مورد توجه جهانیان قرار گرفته است. حدود ۲۵۰ گونه مختلف شمعدانی تاکنون شناسایی شده اند که تنها برخی‌ از آنها دارای برگهای معطر و گلهای خوشبو هستند. شمعدانی دارای گونه‌های یک ساله و یا چند ساله بوده و ارتفاع آن میتواند تا دو متر هم برسد.

شمعدانی، گیاهی با خاستگاه آفریقایی

شمعدانی، گیاهی با خاستگاه آفریقایی

شمعدانی گونه‌های بسیار متنوعی دارد، اما معمول‌ترین آنها دارای برگ‌های بزرگ، کرک دار و کروی بوده که دارای گلهایی به رنگ سفید، قرمز و بنفش می‌باشد. این گلها به شکل گل آذین چتر ساده بر روی ساقه ظاهر میشود.

نوعی از شمعدانی معروف به شمعدانی عطری به عنوان معطر کنندهٔ چای مورد استفاده قرار می‌گیرد. شمعدانی عطری همچنین در آشپزی استفاده دارد.

با وجود اینکه شمعدانی گیاهی است که مناسب نگهداری در آپارتمان نیست، اما گونه‌های هیبریدی از آن را می‌توان در منزل نگاه داری نمود. برای اینکه گًل شمعدانی در منزل بهتر رشد کند، آنرا در گلدانهایی سفالی و بدون لعاب نگاه دارید. زیرا این نوع گلدان در تابستان محیطی‌ خنک را برای ریشه فراهم میاورد و باعث گستردگی بیشتر ریشه میشود.

نیاز‌های محیطی‌

شمعدانی به نور زیاد، گرمای متوسط، آبیاری فراوان و رطوبت متوسط احتیاج دارد و خاک کمی‌ قلیایی را ترجیح میدهد. مناسب‌ترین بستر خاک برای شمعدانی مخلوطی از خاک جنگل، ماسه و تورب است.

تکثیر شمعدانی

شمعدانی را می‌توان به آسان و در اواخر تابستان تکثیر نمود. با کمک یک چاقو قلمه‌های انتهای ساقه را جدا نموده و برگ‌های انتهای آنرا از ساق بکنید. سپس انتهای آنها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و در گلدان حاوی کمپوست قرار دهید. آنها را در دمایی حدود ۱۸ درجهٔ سلسیوس نگهداری کرده و کمی‌ صبور باشید. ریشه زایی ممکن است تا یک ماه هم زمان لازم داشته باشد. قبل از هر آبیاری اجازه دهید تا خاک گلدان خشک شود.

نظرسنجی

لطفا با در نظر گرفتن زیبایی، سهولت در نگاه داری، بیماری‌ها و سایر موارد به این گیاه امتیاز بدهید. آیا آنرا به دیگران توصیه می‌کنید (+) یا خیر (-)؟

[ratings]

منبع: ویکی پدیا

آیا از این مقاله خوشتون اومد؟ دوست دارید اونو تو وبسایت خودتون باز نشر کنید؟ هیچ مشکلی‌ نداره! فقط حتما و حتما لینک مستقیم به این مقاله رو هم بذارید. برای ترجمه این مقاله به فارسی زحمت کشیده شده است.
دعوت به همکاری

۲ نظر

  1. این هم یک مطلب جالب برای پیج شما

    توی مبل فرو رفته بودم و به یکی از مجلات مُدی که زنم همیشه می خرد نگاه می کردم. چه مانکن هائی، چقدر زیبا، چقدر شکیل و تمنا برانگیز. زنم داشت به گلدان شمعدانی که همیشه گوشه اتاق است ور می رفت و شاخه های اضافی را می گرفت و برگ های خشک شده را جدا می کرد. از دیدن اندام گرد و قلنبه اش لبخندی گوشه لبم پیدا شد. از مقایسه او با دخترهای توی مجله خنده ام گرفته بود. زنم آنچنان سریع برگشت و نگاهم کرد که فرصت نکردم لبخندم را جمع و جور کنم.

    گلدان شمعدانی را برداشت و روبروی من ایستاد و گفت: «نگاه کن! این گل ها هیچ شکل رزهای تازه ای نیستند که دیروز خریده ام. من عاشق عطر و بوی رز هستم. جوان، نورسته، خوشبو و با طراوت. گل های شمعدانی هرگز به زیبائی و شادابی آنها نیستند، اما می دانی تفاوتشان چیست؟» بعد، بدون این که منتظر پاسخم باشد اشاره ای به خاک گلدان کرد و گفت: «اینجا! تفاوت اینجاست. در ریشه هائی که توی خاک اند. رزها دو روزی به اتاق صفا می دهند و بعد پژمرده می شوند، ولی این شمعدانی ها، ریشه در خاک دارند و به این زودی ها از بین نمی روند. سعی می کنند همیشه صفابخش اتاقمان باشند. چرخی زد و روی یک صندلی راحتی نشست و کتاب مورد علاقه اش را به دست گرفت. کنارش رفتم و گونه اش را بوسیدم. این لذت بخش ترین بوسه ای بود که بر گونه یک گل شمعدانی زدم.»

    به نقل از صفحه «یادداشت های بی تاریخ» دکتر صدرالدین الهی در کیهان لندن

    • ممنون از اینکه این خاطره زیبا رو به اشتراک گذاشتید. فقط کاش به مطلب اصلی‌ لینک هم میدادید. به هر حال سپاسگزار.

دیدگاهتان را بنویسید:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.