جمعه , مهر ۳۰ ۱۴۰۰
آخرین خبرها

احساس و ادراک در گیاهان

گیاهان انواع بسیار متفاوتی دارند و بی‌نهایت راه برای توصیفشان وجود دارد. مثلاً ما همیشه گل‌ها را زیبا، خوش‌رنگ یا تیغ‌دار توصیف می‌کنیم. اما آیا تا به حال به گلی گفته‌ایم «باهوش»؟

مثل این که آدم‌ها کم‌کم دارند چیزهای جدیدی درباره‌ی این دوستان سبزینه‌دار یادمی‌گیرند و یکی از جذاب‌ترین بخش حقایق کشف شده این است که گیاهان می‌توانند با به کارگیری ترکیبات شیمیایی، ارتباط برقرار کنند. آن‌ها می‌توانند با استفاده از واکنش‌های مولکولی، شکارچیان را به سمت خود جذب کنند تا حشراتی که برگ‌هایشان را می‌جوند را شکار کنند. این سیگنال‌های شیمیایی همچنین می‌توانند گیاه‌های همسایه را هم از وجود خطر – مانند حشرات، انگل‌ها یا هر هشدار زیست‌محیطی دیگر – آگاه کنند. بعضی گیاهان حتی می‌توانند با ایجاد سَم خود را از خطر آفات برهانند. علاوه بر این‌ها، بعضی گیاهان در صورت آسیب دیدن، نوعی ماده‌ی شیمیایی ترشح می‌کنند که به عنوان معادل یک فریاد بی‌صدا برآورد می‌شود.Plant Intelligence - Thera Wise

با این حال گیاهان فاقد مغز یا یک مرکز عصبی هستند که بتواند اطلاعات را پردازش کند. اما آیا می‌توانند بدون مغز فکر کنند؟ مسلماً نه. تا به حال سر کلاس جبر و احتمال کنار یک درخت انجیر نشسته‌اید؟ با این وجود گیاهان دارای نوعی هوش منحصربه‌فرد هستند که بعضاً آن‌ها را قادر می‌کند آینده را احساس کنند. مثلاً نوعی تمشک اروپایی هنگامی که مورد حمله‌ی انگل‌هایی قرار می‌گیرد که داخل میوه‌هایش تخم‌گذاری می‌کنند، با برآورد میزان خطر در صورت داشتن دو هسته، یکی از آن‌ها را به همراه میوه قربانی می‌کند تا هسته‌ی دیگر بتواند دوباره گیاه جدید و سالمی بسازد و در صورت داشتن تنها یک هسته، متوجه می‌شود که تلاش‌هایش بی‌فایده خواهند بود و میوه و هسته را رها می‌کند.

همچنین ثابت شده گیاهان دارای توانایی جهت‌یابی هم هستند، چرا که درهر جهتی کاشته شوند، ریشه‌هایشان همیشه به سمت پایین رشد می‌کند. بعضی هم دارای قابلیت استتار هستند و در صورت لمس شدن خود را به پلاسیدگی می‌زنند تا از گیاهخواران در امان بمانند!

منبع:  knowche.ir

دعوت به همکاری

دیدگاهتان را بنویسید:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.