سه شنبه , مرداد ۵ ۱۴۰۰
آخرین خبرها

خرفه پرپهن

پرپهن وحشی علف‌هرزی است آبدار که در شرایط گرم و خشک به خوبی رشد می‌کند.

پرپهن گیاهی است خزنده با ساقه‌های خوابیدهٔ قرمز رنگ و برگ‌های دایره‌ای گوشتی و گلهای کوچک زرد رنگ.

پرپهن گیاهی است خزنده با ساقه‌های خوابیدهٔ قرمز رنگ و برگ‌های دایره‌ای گوشتی و گلهای کوچک زرد رنگ.

نوع وحشی‌ پرپهن در مناطق شمالی ایران، در اطراف رشت، لاهیجان، تهران، تفرش، اراک و سایر نواحی می‌روید. وحشي آن معمولا ً‌در مناطق معتدله دنيا و در نواحي سايه دار مرطوب در مزارع و بوستانها و حاشيه درياچه ها مي رويد. نوع وحشی پرپهن گیاهی است خزنده با ساقه‌های خوابیدهٔ قرمز رنگ و برگ‌های دایره‌ای گوشتی و گلهای کوچک زرد رنگ.

اما در ایران معمولا آنرا میکارند. نوع پرورشی پرپهن ساقه‌های کلفت آبدار سرخ رنگی با بلندی ده الی چهل سانتی‌متر دارد. در مقیاس صنعتی تکثیر پرپهن از طریق کاشت بذر آن صورت می‌گیرد. بذر را مستقیماً در مزرعهٔ اصلی در ماه‌های اردیبهشت تا تیر ماه می‌کارند. خاک مزرعه باید غنی باشد و چون احتیاج به آب زیادی دارد، آبیاری آن باید مرتباً صورت گیرد.

خاک: با وجود اینکه پرپهن خاک‌های شل و غنی شنی را ترجیح می‌دهد، اما به راحتی‌ میتواند دامنه گسترده‌ای از خاک‌ها و شرایط اقلیمی مختلف را نیز تحمل کند.

تکثیر: پرپهن به راحتی‌ توسط بذر تکثیر میشود و در صورت مرطوب بودن خاک توسط قطعات ساقه نیز قابل تکثیر است. این گیاه آنقدر گوشتی است که می‌تواند پس از قطع شدن همچنان زنده بماند و حتی به تولید بذر ادامه دهد. به همین دلیل از بین بردن و کنترل آن دشوار است.

بذر کوچک و سیاه خرفه که تنها به بزرگی‌ ذره‌های نمک می‌باشد و در اواخر تابستان قابل مشاهده هستند.

بذر کوچک و سیاه خرفه که تنها به بزرگی‌ ذره‌های نمک می‌باشد و در اواخر تابستان قابل مشاهده هستند.

خواص دارویی خرفه پرپهن

خرفه از نظر طبيعت طبق نظر حكماي طب سنتي خيلي سرد و تر و داراي نيروي قابضه است. خونريزي از هر عضوي را قطع مي كند.

در خرفه تا حد 25 گرم در 100 گرم برگ ويتامينc دارد و به عنوان رژيم غذايي اشخاص مبتلا به اسكوروي تجويز مي شود.

اگر برگ و ساقه آن را مانند سالاد و با سركه بخورند براي درد كليه بسيار نافع است.

خرفه در چين و هندوچين مصارف دارويي وسيعي دارد. از خرفه به عنوان خنك كننده، نرم كننده، جبران كننده كمي ويتامينC و نيروبخش، التيام دهنده زخم و محلل ورم استفاده مي شود.

شيره گياه يا له شده گياه براي تحليل ورم و تومور و التيام زخمهاي شديد سوختگي، گزيدگي نيش حشرات، عقرب گزيدگي مفيد است.

تحقيقات جديد دانشمندان نشان داده است كه در خرفه اسيد چرب امگا 3 وجود دارد. اين همان چربي معروفي است كه در روغن ماهي يافت مي شود و عامل مؤثري براي كاهش كلسترول و فشار خون است و از اين نظر كه اين گياه را در رديف گياهان ارزشمند ضد سرطان و ضد فشار خون قرار مي دهد و به علاوه داراي مقدار قابل ملاحظه اي ويتامين c است كه آن هم از ضد اكسيد كننده ها است و ضد عوامل سرطان زا است.

لازم به یاد آوری است که اسیدهای چرب امگا 3، با تقویت اثر لپتین (هورمون سیری)، پیام سیری را به مغز ارسال کرده، اشتهای زیاد را کنترل کرده و تاثیر مهمی در لاغری دارند. مطالعات متعدد ثابت کرده اند که این اسیدهای چرب در ارتقای سلامت عمومی بدن، پیشگیری از بیماری های قلبی- عروقی، بهبود عملکرد مغز، تقویت حافظه و پیشگیری از آلزایمر و افسردگی نقش مهمی ایفا می کنند.

البته متخصصان اعتقاد دارند که برای رسیدن به وزن نرمال می بایست رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی را در اولویت قرار داد.

علاوه بر خواص دارویی، از خرفه  پرپهن در موارد زیر نیز استفاده میشود: تخم آنرا نه تنها در شیرینی پزی برای تزیین بکار می‌برند بلکه در ترشی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین روغن آنرا جهت استفادهٔ خوراکی استخراج میکنند. این گیاه همچنین به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

منابع: ویکی پدیا، ansci.cornell.edu

دعوت به همکاری

یک نظر

  1. خرفه در تقریبا همه استانهای ایران خود رو می روید وتنها در گیلان ورشت نیست در بعضی از استانها نظیر فارس آنقدر در مزارعه پنبه میروید که باید برای وجین آن هزینه زیادی پرداخت شود یکی از گیاهانی است که براحتی میروید در استان بوشهر واحتمالا خوزستان با نام محلی پرپین میشناسند کشت آن به آن نحو که در برخی کشور ها متداول است در ایران نیست بنده در ایران کارشناس کشاورزی بودم ودر استانهای کرمان بوشهر هرمزگان فارس اصفهان شاهد رشد بطور وحشی آن آنهم پراکنده در تقریبا همه زمین ها بوده ام احتمالا در بوشهر وهرمزگان برای مصارف شهری میکارند

دیدگاهتان را بنویسید:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.