جمعه , مهر ۳۰ ۱۴۰۰
آخرین خبرها

اسپاتی فیلوم (برگ قاشقی) – گیاه تصفیه کننده هوا

اسپاتی فیلوم از گیاهان همیشه سبز دائمی است و دارای برگهای پهن، كشيده و نيزه اي به رنگ سبز براق می‌باشد. این گیاه از خانواده شیپوریان، بومی منطقه آمریکای شمالی، جنوب آمریکا و نواحی گرمسیری است و ارتفاع آن به ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر می رسد.

اسپاتی فلیوم - برگ قاشقی

اسپاتی فلیوم – برگ قاشقی

اسپاتی فیلوم بدون ساقه و يا داراي ساقه كوچك است. گلهای معطر این گیاه روی سنبله سفید استوانه ای ظاهر میشوند که توسط اسپات (برگ تغيير شكل يافته شبيه قاشق) سفید رنگ تخم مرغی شکل پوشیده شده است.

این گیاه یک گیاه بسیار مقاوم خانگی است که تغییرات نسبتاً زیادی را تحمل می کند. به همین دلیل در مراکز عمومی مثل بازارها و مراکز تجاری خرید تعداد قابل توجهی مشاهده می شود.

نیازهای گیاه

نور: نور مورد نیاز این گیاه نوری متوسط است ولی دوستدار گرمای زیاد است.

خاک :خاک آن خاکی غنی از مواد غذایی و مواد آلی، همیشه خیس و کمی اسیدی میباشد.

دما: دمای مناسب گیاه ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد میباشد. گیاهی حساس به سرما است و کمترین دمای قابل تحمل برای این گیاه ۱۵ درجه می باشد.

براي نگهداري اسپتي فيلوم بايد از خاک غني از مواد غذايي استفاده کرد در غير اينصورت کيفيت و سلامت برگ‌ها از بين مي‌رود.

در بعضی مواقع برگ‌های اسپاتی فیلوم دچار سوختگی می‌شود که یا از نور زیاد، گرما و تشنگی گیاه می‌باشد که با آّبیاری به موقع و همچنین تقویت برگ‌قاشقی با کود کریستالون یا کودهای مایع می‌توان این نقیصه را برطرف کرد.

تکثیر: اسپاتی فیلوم را می توان ازاواسط تا اواخر بهار، تکثیر نمود. از توده های متراکم گیاه می‌توانید تعدادی گیاه جدید به دست آورید. خاک اطراف ریشه را کاملا مرطوب کنید و به آرامی پاجوشهای موجود در کنار گیاه مادری را، که حداقل ۳ تا ۴ برگ دارند، جدا کنید. اگر تعداد برگها کمبود، سعی کنید آنها را در حالیکه متصل به پاجوشهای بزرگتر هستند، جدا نمایید. برای قطع ریزومها، از چاقوی تیز استفاده کنید. سعی کنید هر گیاه جدید، همراه ریشه نیرومند و فعالی باشد. هریک را جداگانه در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ سانتیمتر بکارید. گیاه جدید را برای چند هفته با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و وقتی رویش جدید آغاز گردید، پوشش را بردارید. گلدانها را در دمای ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد و نور کافی قرار دهید و گاهی با آب ولرم مه پاشی کنید.

اسپاتی فیلوم – گیاه تصفیه کننده هوا

داخل منازل گازهایی نظیرفرمالدئید، متیل، تولوین، استون، مونوکسید کربن و بنزن وجود دارند که در اکثر موارد اثرات مخربی بر روی افراد دارند. بطور مثال گاز بنزن موجود در منازل که دروسایل و ظروف پلاستیکی، یا مواد پاک کننده وضد عفونی کننده ها و حشره کش ها موجود است. استنشاق این گازها حالاتی مانند خواب آلودگی، گیجی، بیهوشی و در تماسهای طولانی مدت اثرات تخریب کننده بر روی مغز استخوان دارد.

اگر چه همه گیاهان قابلیت خارج کردن مواد سمی از هوا را دارند، اما تحقیقات نشان می دهد که بعضی گیاهان آپارتمانی راندمان بسیار بالاتری نسبت به سایر گیاهان در پاکسازی هوا دارند. در این میان برگ قاشقی اثر بسیار قابل توجهی درتصفیه هوا دارد. به عنوان یک قانون عملی می توانیم یک گیاه آپارتمانی رابرای مساحت تقریبی 9 متر مربع از فضای زندگی مان منظور کنیم. طبیعی است که هر چه گیاه بزرگتر و خوش بنیه تر باشد میتواند هوای بیشتری را پاکسازی کند.

در نظر داشته باشیم که این گیاه در پاکسازی کردن هوا از دود تنباکو و سیگار توانایی قابل توجهی ندارد.

منابع: ویکی پدیا، nargil.ir ،golestan-ali.com

دعوت به همکاری

یک نظر

  1. مقسی. مفید بود. فقط یه سوال، ایا برگ برگ قاشقی اسم دیگر این گیاه است؟

دیدگاهتان را بنویسید:

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.